...Stačí jenom chtít...
           jako včela fit být!

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Úvod » Média » Módní dieta podle krevních skupin: co si o ní myslí odborníci?

Módní dieta podle krevních skupin: co si o ní myslí odborníci?

Hitem posledních let je dieta postavená na principu vhodných a nevhodných potravin pro nositele určité krevní skupiny. Lidé se skupinou A by se podle ní například měli vyhýbat masu, zatímco pro lidi s "nulou" nejsou vhodné pšeničné výrobky.

Se souvislostí mezi krevními typy a výživou přišel už v roce 1950 americký lékař James L. D'Adamo. Podle něj má každá krevní skupina původ v jiném historickém období a jiné lokalitě, kde převládala rozdílná strava. Dnes má tato myšlenka desetitisíce příznivců po celém světě včetně České republiky.

Odborníci jsou ale skeptičtí. "Neexistují přesvědčivé vědecky podložené důkazy, které by poukazovaly na možnou souvislost mezi vhodným složením stravy ve vztahu ke krevní skupině. Tedy například, že by se osoba s krevní skupinou A, aby byla zdravá a štíhlá, měla stravovat jako vegetarián až vegan," říká nutriční terapeutka Margareta Iliopulosová z poradny FitBee. K redukci podle ní 

K redukci váhy podle ní dojít může, ale je to dáno spíš celkovou změnou stravování. "Člověk více přemýšlí nad tím, co sní a vypije, takže může mít pocit, že dieta funguje. Žádná dieta přece nedoporučuje sladší a tučnejší potraviny, ale potraviny s nižším obsahem cukru a tuku. Díky tomu jíme i méně energie," vysvětluje.

S publikací podloženou vědeckými důkažy, která by s teorií stravy podle krevních skupin vyvracela či potvrzovala, se nesetkal ani Martin Písačka z pražského Ústavu hematologie a krevní transfuze. "Dosud jsem se nesetkal se seriózní analýzou, že určitá potravina má ve svém složení dané procento substancí, které tuto potravinu činí méně vhodnou pro určitou krevní skupinu," říká.

Existují studie, které naznačují také souvislost krevních skupin s některými onemocněními, většinou však docházejí k rozporuplným výsledkům. "Krevní skupiny mohou maximálně signalizovat korelaci některé z nich s nějakým onemocněním. V žádném případě ale nejsou faktorem, který vyvolává nemoc nebo ovliňuje její průběh. U většiny chorob žádný vztah s krevní skupinou ani neexistuje," konstatuje Marek Trněný, přednosta I. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Článek byl publikován zde.


Zpět na přehled