České porodnice podceňují kvalitu stravy, postrádá potřebnou energii
"Nemůžeme vyloučit, že došlo k nedodržení normy během přípravy stravy," říká její mluvčí Filip Brož. Prakticky stejně skončila i druhá nemocnice zaměřená na rodičky: Ústav pro péči o matku a dítě v pražském Podolí. "Oběd nezajistí ani polovinu potřebné energie, zato soli dodá víc než dvě třetiny celodenní dávky, zněl komentár nutriční terapeutky Václavy Kunové k výsledku.
Nemocnice argumentují, že vařit za 60 či 70 korun na den a na pacienta nelze. "Průměrně nás pacient také přijde na částku kolem 60 korun za stravu na den, ale jídlo pro maminky patří do nejvyšší skupiny. Potřebují jídla více, dostávají proto bonusy jako jogurty či ovoce navíc," vysvětlil mluvčí Petr Ballek z Benešova.
Redakce test zopakovala po sedmi letech. V každé nemocnici získala od pacientů výměnou za jídla, o než sami požádali, dva obědy. Jedna porce zamířila na rozbor do laboratoří, druhá kvůli chuti k porotcům. Trisktními výsledky, jež dopadly podobně jako v roce 2007, se bude zabývat i ministr zdravotnictví.
"Jestli test ukazuje, že jsou nutriční hodnoty na padesáti procentech a méně, je to skutečně alarmující a určitě se tím budeme zabývat," slibuje ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Například tak, že vydá vyhlášku, která dosud pro nutriční hodnoty jídla vhodného pro ženy v porodnici neexistuje. "Já jsem žil v domnění, že na všechno vyhlášky máme. Pokud tomu tak není, budou určitě i výsledky vašeho testu důvodem. , abychom se tím zabývali," dodal.
Mnozí politici přitom před zavedením poplatků tvrdili, že to vylepší jídlo v nemocnicích. Nekvalitní a nedostatečné jídlo však se zavedením a letošním zrušením poplatků nijak nesouvisí. "Ty peníze nikdy nešly do speciální kapsy strava pacienta. Rozpustily se v běžném provozu," říká Miloslav Ludvík, šéf největší nemocnice v Motole.
Článek byl publikován zde.