Jedno jab´ko denně, žádný doktor v domě

Že pro Vás jablka nejsou, protože je Vám po nich špatně? Tak ve čtení rozhodně pokračujte. Máme pro Vás totiž tipy, jak si je udělat stravitelnější.  A dál bystě pochopitelně měli číst i Vy, kteří v konzumaci něčeho tak obyčejného, jako jsou jablka, nevidí smysl. A přečíst i o nich nějaké zajímavosti mohou i lidé, kteří je jedí pravidelně a s chutí i bez snahy o hubnutí. Pojďme na to!

Jedno jab´ko denně, žádný doktor v domě

Jablka jsou nejen chutným ovocem, ale také důležitou součástí zdravého jídelníčku. Staré pořekadlo "Jedno jablko denně, žádný doktor v domě" nebo známěji v angličtině "One apple a day keeps a doctor away" nenese svou popularitu bez důvodu. Jablka jsou bohatá na vlákninu, vitamíny a další látky, které přispívají k celkovému zdraví a pohodě. Proberme si je jednu po druhé.

 

Vláknina

Jablka jsou vynikajícím zdrojem vlákniny, která podporuje zdravé trávení, pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi. Vlákniny jablka obsahují asi 3 g na 100 g, tedy v průměrném větším jablku, které mívá okolo 150-180 g je to 5 g vlákniny a to už je 20 % z doporučení pro dospělé. A například samotná jablečná rozpustná vláknina - pektin - se používá nejen na želírování ovoce, ale také jako doplněk stravy třeba do nápojů nebo do jogurtů, pokud potřebujete trávení zlepšit, více se zasytit a případně i hubnout. 

 

Vitamíny a minerální látky

Ovoce bývá nejčastěji spojované s obsahem vitamínu C, kterého mohou mít i 10 mg ve 100 gramech. To pokryje sice jen 10 %, ale u vitamínů je přeci známé, že není dobré spoléhat jen na jeden zdroj. Jablka jako součást pestrosti v jídelníčku jsou proto skvělou volbou jak i teď, před zimou podpořit svůj imunitní systém. Zhruba 10 % obsahují jablka i další látky - draslíku. Ten je nezbytný především pro správnou funkci našeho nervového systému, ale přeneseně například i pro svaly včetně srdce. V menší míře obsahují také B vitamíny, vápník či beta-karoten.

 

Sirtuiny

Je to tak exotický název, že jste si jistí, že je nepotřebujete? Opak je pravdou a až se dozvíte, co takové sirtuiny umí, budete jich chtít co nejvíc. Sirtuiny pomáhají chránit buňky před poškozením a záněty a jsou to látky, které oddalují buněčné stárnutí a mohou přispívat k prodloužení života! No řekněte, komu by se taková vlastnost nehodila! A u jablíček je zajímavé to, že obsahují v jednomu kousku sirtuinů nejvíc typů.

 

Není jablko, jako jablko

Určitě si z obchodů vybaví nekonečné regály ovoce a zeleniny, kterým výběr jablek vládne. Nakupující potom nejčastěji sáhnout po těch největších a nejčervenějších. Je pravda, že na naše smysly působí opravu lákavě, ale po pravdě - ta malá, často ne úplně pravidelná, schovaná někde dole, jsou bohatší nejen na chuť, ale také na živiny. Řeč je o tzv. starých odrůdách, které můžete znát pod názvy Reneta, Panenská či Matčina. 

 

Každý den jedno jablko jako součást hubnutí

Asi si většina z nás vybaví situaci, kdy se snaží zhubnout, a tak si ke svačině dá jenom samotné jablko. Jablko, které je symbolem zdraví a zdravé výživy by přeci mělo být logicky tou nejlepší svačinou. Ovšem ouha - po asi 20-30 minutách se dostaví nezvladatelný hlad! Jablíčko nám vlastně trošku podpořilo trávení a tím, že má jen trochu cukru a vlákniny, ale žádné bílkoviny nebo tuky, není nic, co by tu trošku, navíc opravdu malou (ve 100 g asi 1 polévková lžíce), zpomalilo. A hlad přijde opravdu rychle. 

I my s oblibou jablka používáme, a například program Metabolic Balance® je na každodenní konzumaci jablek vyloženě postavený - je to jedno z jeho osmi základních pravidel. Ovšem pravidla jsou i další. Například to, že jablka (a veškeré další vhodné ovoce) jsou vždy součástí většího jídla a ne jen jako samostatná svačinka. Takové jídlo potom bílkovin (i tuků) obsahuje dost a využití a vyhládnutí po energii z jablka není tak rychlé. 

 

Co když Vás ale jablka opravdu vyloženě trápí?

I přes své superschopnosti jablka mohou způsobovat řadu problémů. Nejčastější je nadýmání pár desítek minut po jejich konzumaci, křeče a bolesti v břiše. Jiného mohou trápit ekzémy, nebo prokázaná či zkřížená alergie. Pomoci v takovém případě si můžete hned několika kroky:

- jablko oloupat. I když ve slupce je nejvíc zdraví prospěšných látek, právě ona nejčastěji dělá problémy;
- nakrájet nebo nastrouhat a nechat chvíli odpočinout na lince. Tím se v jablku nastartují jeho vlastní dozrávací enzymy a pomohou s trávením našim vlastním enzymům;
- smíchat s mletou skořicí, kardamomem, badyánem, hřebíčkem, drcenými ořechy a udělat si skvělou svačinku. Navíc k usnadnění trávení se používá právě i koření;
- tepelně upravit jak jako rychlokompot, tak do koláčů, štrůdlů, knedlíků i k masu a rybám. Tepelná úprava jablek velmi pomáhá s jejich stravitelností i většině alergiků.

A pokud Vám chybí inspirace, sledujte naše sociální sítě @_fitbee a @nutricni.poradna.FitBee. Čas od času se tam recepty objeví a právě teď frčí i ty jablkové!

---
Zdroje: 

Boyer, J., & Liu, R. H. (2004). Apple phytochemicals and their health benefits. Nutrition journal, 3(1), 5.
Eberhardt, M. V., Lee, C. Y., & Liu, R. H. (2000). Antioxidant activity of fresh apples. Nature, 405(6789), 903-904.
Hyson, D. A. (2011). A comprehensive review of apples and apple components and their relationship to human health. Advances in nutrition, 2(5), 408-420.
Wolfe, K., Wu, X., & Liu, R. H. (2003). Antioxidant activity of apple peels. Journal of agricultural and food chemistry, 51(3), 609-614.

Zpět na přehled

Kontaktujte nás

Přijďte na první konzultaci

 

Objednávka termínu


Nejste stále rozhodnutí?

Prohlédněte si reference

Přesvědčte se, že naše metody skutečně fungují

Přečtěte si reference přímo od klientů FitBee, kteří spolu s námi dosáhli cílů, které si předsevzali.

Naše reference

Seznamte se s naším týmem

Sehraný tým nutričních terapeutů a specialistů FitBee

 
Nahoru