Nedostatek tekutin zhoršuje soustředění a krátkodobou paměť

7. 7. 2015
Nedostatek tekutin zhoršuje soustředění a krátkodobou paměť, schopnost reagovat na podněty a měnící se situace. Přispívá také k náhlým změnám nálady. Největší zdravotní dopad má na seniory a děti, kde problém je i v tom, že mají oslabený pocit žízně. Kvůli vlivu na soustředění a paměť je dehydratace velkým rizikem u řidičů, dopouštějí se více chyb, řekl dnes člen Fóra zdravé výživy Pavel Suchánek.
Nedostatek tekutin zhoršuje soustředění a krátkodobou paměť

„Už dvouprocentní dehydratace organizmu zhoršuje výkon v činnostech, které vyžadují pozornost, psychomotorické a okamžité reakce i schopnost vlastního úsudku," upozornil.

Hygienici radí ve vedru dostatečně pít, nejlépe obyčejnou vodu, ne ledovou, oproti běžným dnům přinejmenším tři litry, při námaze i víc. Pít se má průběžně v malých dávkách, vodu střídat s minerálkami, aby se doplnily vypocené minerály, a s teplým čajem, který díky obsahu teinu mírně povzbudí. K celkovému příjmu vody pomáhají i potraviny, nejvíce polévky, ovoce a zelenina.

Dehydratace může způsobit zejména seniorům život ohrožující komplikace. Nejen že nemají včasný a intenzivní pocit žízně, ale ani potřebu doplnit energii jídlem či pitím. „Ke zvýšení motivace a chuti k pití mohou dobře posloužit různé příchutě a dokonce i barvy nápojů," uvedl.

Bolesti hlavy a únava

U dětí se dehydratace projevuje bolestmi hlavy a únavou. „Nezapomínejme na to, že se děti v létě daleko víc hýbou, takže spotřeba vody jako chladicí tekutiny je daleko vyšší," řekl. Není podle něj důležité, zda se chybějící tekutiny doplní vodou perlivou či neperlivou, záleží na tom, která dětem více chutná, a jsou tedy schopny jí vypít víc. Děti by měly dostat i trochu minerálky a mohou vypít i menší množství nápojů slazených cukrem, zejména při sportu a na výletě.

K dehydrataci u řidičů Suchánek doplnil, že při jízdě v horkém autě ztrácí tělo vodu vlivem pocení a proudícího vzduchu z klimatizace. Pitný režim je nutné dodržovat zejména, je-li cesta dlouhá. Již mírná dehydratace zpomaluje reakce, snižuje soustředění a zvyšuje riziko mikrospánku, proto pravidelné doplňování tekutin zabraňuje únavě řidiče.

Jak poznat dehydrataci

stupeň dehydratace procentní ztráta tělesné hmotnosti příznaky
mírná 1 pct. žízeň, bolest hlavy, malátnost, závratě, pocit únavy, letargie
příčina: stačína hodina pohybové aktivity v teplém prostředí bez napití 
střední zhruba 4 pct. sucho v ústech, úbytek moči, letargie, zrychlený tlukot srdce, ztráta pružnosti kůže
těžká 10 a více pct. extrémní pocit žízně, absence moči, rychlé dýchání, výkyvy psychiky, pocit chladu, vlhká pokožka
život ohrožující stav, může skončit úmrtím postiženého 

Zdroj: Fórum zdravé výživy

Článek byl publikován zde.

Zdroj: http://www.denik.cz/aktuality/nedostatek-tekutin-zhorsuje-soustredeni-a-kratkodobou-pamet-20150707.html

Zpět na přehled

Kontaktujte nás

Přijďte na první konzultaci

 

Objednávka termínu


Nejste stále rozhodnutí?

Prohlédněte si reference

Přesvědčte se, že naše metody skutečně fungují

Přečtěte si reference přímo od klientů FitBee, kteří spolu s námi dosáhli cílů, které si předsevzali.

Naše reference

Seznamte se s naším týmem

Sehraný tým nutričních terapeutů a specialistů FitBee

 
Nahoru