Nepřímá kalorimetrie (Q-NRG)

(pouze Praha)

Stanovení klidového metabolizmu nepřímou kalorimetrií (Q-NRG)

Možností, jak zjistit klidový, tedy minimální energetický výdej (takový, abychom ještě udrželi dostatečnou funkci životně důležitých orgánů, jako jsou plíce, srdce, mozek, játra atd.), je k dispozici několik (výpočty, korekce při vyšetření tělesného složení), ale za zlatý standard je považována tzv. nepřímá kalorimetrie. Ta je postavena na výdeji energie při dýchání, tedy na rozdílu definovaného množství vdechnutého kyslíku (O2) a vydechnutého oxidu uhličitého (CO2). Za pomocí přístroje pro nepřímou kalorimetrii můžeme také při dodání dalších výsledků klientem zjistit také informaci o tom, jaký podíl z klidového energetického výdeje tvoří bílkoviny, jaký sacharidy a jaký tuky (viz níže).

V pražské pobočce nutriční poradny FitBee nově nabízíme vyšetření klidového metabolizmu zcela novým unikátním přístrojem Q-NRG od firmy Cosmed, která je v oblasti těchto přístrojů již řadu let na světové špičce. Přístrojem je možné vyšetřovat nejen běžnou populaci a sportovce, ale také nemocných osob včetně pacientů připojených k umělé plicní ventilaci na jednotkách intenzivní péče.

Co vyšetřením získáte

Vyšetřením nepřímou kalorimetrií zjistíte Váš skutečný, nejen teoreticky vypočítaný, klidový metabolizmus. Při dodání parametru odpady urey v moči za 24 hodin (viz níže) budete také pomocí vyšetření vědět, jaký podíl z Vašeho klidového metabolizmu zaujímají bílkoviny, sacharidy a tuky. 

Na základě těchto údajů pro Vás potom můžeme sestavit nutriční doporučení či jídelní plán co nejvíce na míru.

Jak vyšetření probíhá

Vyšetření nepřímou kalorimetrií probíhá v klidné uzavřené místnosti a zabere 30-50 minut. Během vyšetření budete ležet na lůžku, pokud Vám bude chladno, přikryjeme Vás lehkou dekou. Abyste nebyli rušeni provozem v dalších ordinacích, můžeme Vám nabídnout také protihluková sluchátka s relaxační hudbou.

Pro získání výsledků Vám přes hlavu umístíme průhlednou kopuli, tzv. kanopu, se dvěma vývody, nimiž k Vám a od Vás proudí známé množství kyslíku a odchází přesně změřitelné množství oxidu uhličitého. Použití kanopy zabraňuje mísení Vámi vdechovaného a vydechovaného kyslíku a oxidu uhličitého s okolním vzduchem v místnosti a zajišťuje tak maximální přesnost měření.

Po spuštění měření je třeba, abyste zůstali v klidu ležet na lůžku, nehýbali se, nehovořili, pokud možnost nekašlali, ale zároveň abyste neusnuli. Z tohoto důvodu Vás během vyšetření nebudeme rušit ani naší vlastní přítomností, abychom předešli uvedeným rušivým vlivům. Ale nemusíte se bát - máme možnost celé vyšetření sledovat na počítači umístěném v jiné ordinaci. Čím lépe se Vám podaří tento bdělý a zároveň klidový stav dodržet, tím dříve můžeme vyšetření ukončit a vyhodnotit.

Jak se na vyšetření připravit

V případě, že chcete znát pouze Váš klidový metabolizmus, je třeba přijít na vyšetření ráno nalačno. Den před vyšetřením je třeba nemít žádnou intenzivní fyzickou aktivitu, na vyšetření nepřiběhnout, ale přijít v klidu s dostatečným předstihem (minimálně 5 minut), abyste mohli vydýchat a celkově zklidnit. 

Pokud však chcete znát i přesný trojpoměr živin (podíl bílkovin, sacharidů a tuků z celkového klidového metabolizmu), potom je třeba ještě doplnit laboratorní parametr "odpady urey v moči za 24 hodin". Ten zajistíte následujícím způsobem:

  • Dva dny před vyšetřením, kdy máte Vaši běžnou fyzickou aktivitu a běžný denní režim je třeba provádět sběr moči, a to po celých 24 hodin do nádoby se známým objemem (například láhev, kbelík se stupnicí, odměrná nádoba).
  • Po uplynutí 24 hodin si poznamenejte celkové množství moči a do připravené čisté uzavíratelné nádoby (lahvička od léků, zkumavka apod.) odeberte vzorek. 
  • Následující den doneste vzorek opatřený Vaším jménem a údajem celkovém množství moči za 24 hodin do některé z laboratoří Prevedig. 
  • V den vyšetření přijďte nalačno, v dostatečném časovém předstihu, abyste se stihli vydýchat, uklidnit a na vyšetření v klidu připravit. 

Pro koho není vyšetření vhodné

Vyšetření nepřímou kalorimetrií není vhodné pouze pro některé skupiny osob, a to pro osoby:

  • trpící neklidem,
  • trpící úzkostí z uzavřených prostor,
  • pro děti mladší šesti let.

Kontaktujte nás

Přijďte na první konzultaci

 

Objednávka termínu


Nejste stále rozhodnutí?

Prohlédněte si reference

Přesvědčte se, že naše metody skutečně fungují

Přečtěte si reference přímo od klientů FitBee, kteří spolu s námi dosáhli cílů, které si předsevzali.

Naše reference

Seznamte se s naším týmem

Sehraný tým nutričních terapeutů a specialistů FitBee

 
Nahoru