Je kolagen skutečně nutnost? V kloubních chrupavkách, kůži, vlasech i nehtech zajišťuje pružnost

Radioporadna o kolagenu. Naším hostem je Ing. Hana Střítecká z Ústavu preventivního lékařství Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Hradci Králové, zároveň také ředitelka spolku Fér potravina. Kolagen je možná pro některé zázračnou látkou, na kterou spoléhají. Pomůže vyhladit vrásky, vyléčit naše klouby, abychom zase běhali jako kamzíci?

Je kolagen skutečně nutnost? V kloubních chrupavkách, kůži, vlasech i nehtech zajišťuje pružnost

Začala bych tím, co to vlastně kolagen je. Je to bílkovina tělu nejen vlastní, ale i hojně zastoupený. Celkově cca 30 procent, ale v kloubních chrupavkách už je to 70 procent. Kromě nich je i v kůži, šlachách, vlasech, nehtech. Všude tam zajišťuje pružnost. Tělo si ho tvoří dostatek, ale jen do určitého věku. Uvádí se, že tak kolem 40. roku věku bychom už měli na jeho příjem dávat pozor, někteří odborníci dokonce tento věk snižují na 30 let. Předejdeme tím ztrácení pružnosti kůže, tvorby hlubokých vrásek, rychlejšímu opotřebení kloubních chrupavek, ale třeba i zvýšené propustnosti střeva.

Kolagenu je několik typů

U obratlovců máme doposud identifikováno 28 typů kolagenů. Liší se velikostí a tvarem - zda tvoří síť (kolagen IV, VII a X) nebo jen vlákna. Těch jen vláknitých je více (např. I, II, II, V …).

  • Typ I je v lidském těle nejrozšířenější a je tvořen hustšími vlákny. Představuje až 90 procent všech kolagenů v těle a je v kostech, šlachách, kůži a pojivových tkáních.
  • Typ II má vlákna volnější. Vyskytuje se hlavně v chrupavkách, kterou jsou díky němu elastické a mají za úkol chránit klouby před mechanickým opotřebením.
  • Typ III je zejména v mladším těle, ve stáří se vytrácí. Je součástí svalu, orgánů a tepen a opět zajišťuje elasticitu.
  • Typ IV je základní „lamitánt" v buňkách. Je součástí vrstev pokožky
  • Typ V je na povrchu buněk, najdeme ho ve vlasech nebo v placentě.

Nicméně pro lidský organismus jsou nejdůležitější kolageny I až IV.

Která forma kolagenu je ta nejlépe využitelná

Pokud bychom vzali kolagen jako takový, tak jeho molekula je příliš veliká a struktura složitá na to, aby ji lidské tělo dokázalo z externího zdroje využít. Proto je potřeba, aby doplňky stravy, ale i potravinové zdroje bohaté na kolagen byly dále zpracovány a došlo k různému štěpení - hydrolýze.

První takovým stupněm „úpravy" kolagenu je želatina - jedná se o denaruraci (rozpletení složité struktury) - částečné rozložení kolagenu. Vzniká ale až při tepelném opracování kolagenu. Díky denaturaci je želatina pro nás již využitelná, byť stále omezeně. Aby se pro nás stal kolagen ještě více biologicky aktivní (tedy využitelný) je ještě potřeba denaturovaná vlákna ještě naštípat na kratší - hydrolyzovat je.

Tedy želatina i hydrolyzovaný kolagen obsahují stejné aminokyseliny, jen jejich řetězce jsou různě dlouhé. Díky tomu se například želatina rozpouští pouze v teplé vodě, kde tvoří gelovitou látku a po vychladnutí opět tuhne, kdežto hydrolyzovaný kolagen můžeme rozpouštět ve vodě studené.

Zdroje pro výrobu kolagenových suplementů jsou různé - od kůží či jiných částí těla skotu, drůbeže a prasat, třeba i v současnosti čím dál tím více se objevovaný mořský kolagen pocházející z kůže ryb. Podle toho z jaké části zvířat je kolagen získáván, podle toho obsahuje daný typ. Tedy např. z chrupavek typ II, z kůže typ I.

S využitelností a účinností si můžete ještě pomoci

K lepšímu efektu suplementů může pomoci přítomnost vitamínu C, který zlepšuje následné využití a zpracování kolagenových vláken v těle. Novější výzkumu ukazují, že ale dalším vhodným pomocníkem je kyselina hyaluronová (HA), zejména pokud se jedná o suplementy pro pohybový aparát, tam je vhodné, aby kolagen a HA doplňoval i chondroitin sulfát.

Pokud nechceme sáhnout po suplementech, kde hledat v potravinových zdrojích? Výhodu mají ti, co rádi okusují chrupavky z kostí. Pro ostatní klidně i jen dlouho tažený vývar, sulc z nožiček a kůže nebo třeba želatina, ať už v podobě sladké či slané.

Jen pozor, bohužel velké množství zejména „gumových" sladkostí není ze želatiny, ale z agaru a to je něco úplně jiného. Agar je totiž polysacharid - nikoli bílkovina!

Poslechněte si celý rozhovor na v archivu Českého rozhlasu.

Zdroj obrázku: Český rozhlas Hradec Králové/Shutterstock

Zpět na přehled

Kontaktujte nás

Přijďte na první konzultaci

 

Objednávka termínu


Nejste stále rozhodnutí?

Prohlédněte si reference

Přesvědčte se, že naše metody skutečně fungují

Přečtěte si reference přímo od klientů FitBee, kteří spolu s námi dosáhli cílů, které si předsevzali.

Naše reference

Seznamte se s naším týmem

Sehraný tým nutričních terapeutů a specialistů FitBee

 
Nahoru