K hubnutí s tasemnicí se uchylují milovníci spiknutí, říká expert z IKEM

8. 8. 2015
Víc než aby zákazník zdravě zhubnul, zajímají komerční poradce spíše vlastní prodejními plány. Říká to výživový specialista Pavel Suchánek, který připravuje jídelníčky českým vrcholovým sportovcům a pomáhá klientům rozumně zhubnout.
K hubnutí s tasemnicí se uchylují milovníci spiknutí, říká expert z IKEM

V Česku se rozmáhá poradenství s hubnutím, největšími hráči na trhu jsou Svět zdraví a Naturhouse. Jaký máte názor na jejich fungování?

Pokud vím, tak Svět zdraví má systém založený na analýze z kapky krve a pracuje mimo jiné i na bázi krevních skupin. Vydělávají zejména na prodeji vlastních doplňků stravy, zaměstnávají výživové poradce a v některých případech i nutriční terapeuty, takže jsou jejich frančízové pobočky vnímány jako více odborné. Druhý řetězec, španělský Naturhouse, má systém postavený na opakovaném odběru produktů vlastní výroby, výrobky obsahují zejména vlákninu a odvodňovače a konzultace jsou vázány na placený odběr těchto doplňků.

Na první návštěvě se mi v poradně snažili vnutit různé doplňky stravy za skoro čtrnáct set korun. Jsou k hubnutí nutné?

Pobočky jsou postaveny jako frančízy a musí se hodně otáčet, aby se uživily - tedy nejen že musí dodržovat předepsaný koncept, navíc kupovat pouze jejich doplňky a k tomu všemu musí platit frančízové poplatky. Frančízanti tedy musejí do lidí tvrdě jít, jinak se prostě neuživí. Mají přísně stanovené obchodní podmínky. Co se týká zdravotního přínosu produktů - je třeba si uvědomit, že jde o pouhé doplňky stravy, kde výrobce nemusí dokládat léčebné efetky, nemusí dokládat jakýkoliv pozitivní vliv na zdraví. Stačí, když výrobky nebudou zdraví škodlivé.

Takže jsou dopňky zbytečné?

Měly by mít redukční efekt, ale ten je obtížně prokazatelný. Kdyby měly deklarované zdravotní a redukční účinky, tak by se jejich složení chopily farmakologické firmy a zdravotní pojišťovny by tyto doplňky proplácely obézním pacientům - vyplatilo by se to všem. V součastnosti žádný lék na léčení obezity neexistuje. Některé léky na předpis mohou trochu snížit hmotnost, ale mají velmi omezenou působnost. Ovlivňují metabolismus tuků v těle, jde o blokátor enzymu, který umožňuje vstřebávání tuků a ty se pak vyloučí stolicí.

Jaké jsou další trendy v návodech na hubnutí?

Největší problém je, že lidé rádi podléhají spikleneckým teoriím a rádi uvěři na první pohled netypickým postupům a metodám. Například metoda pozorování temného pole, takzvaně "darkfields" (jde o metodu analýzy kapky krve pod mikroskopem v "temném poli", pozn.red.) Slibuje detoxikaci plus uzdravení toho, s čím si medicína nebyla schopná poradit. Je to problematická a také poměrně drahá záležitost. Podle mého názoru se jedná o šarlatánství, podobný názor si můžete přečíst na webu českého klubu skeptiků.

Čemu dalšímu lidé ve snaze zhubnout uvěří?

Lidé slibují zhubnutí poté, co si nechají v trávícím traktu usadit tasemnici, v kurzu je stále i pití sloučenín chloru. Jde v podstatě o pití klasické bazénové chemie, uživatelé si radí na facebookovém profilu "užívám CDS". Dále jsou v kurzu metody na odčervení a zbavení parazitů, lidé se nechávají léčit biorezonančními přístroji a to vše stojí nemalé peníze. Nechápu, že si svých peněz víc neváží a nebojí se o své zdraví, když zkouší podobné experimenty se svým tělem.

Co je k tomu vede?

Na někoho prostě funguje, když mu kdosi se spikleneckým výrazem tvrdí, že o téhle léčebné metodě (CDS, MMS, biorezonanci, odčervení a tak dále) lékaři vědí, ale nechtějí s ní pracovat, protože je levná, jednoduchá a podobně, a oni by přišli o velké peníze od farmaceutických firem. Tyto postupy jdou zcela proti současnému medicínskému trendu a uchylují se k nim lidí, kterým klasická medicína nepomohla.

Radíte vrcholovým sportovcům a sportujícím dětem se správnou výživou. Jaké chyby dělají v jídle sportující děti?

Spousta jich má skrytou obezitu, protože se nesprávně stravují. Znamená to, že mají sice hmotnost v normě, ale chybí jim aktivní svalová hmota a přebývá tělesný tuk. Zjednodušeně řečeno nevracejí do těla bílkoviny, které se spotřebovávají při fyzické aktivitě, a ničí si tak svalovou hmotu. Některé děti také trpí skrytou osteoporózou, protože jedí málo polotučných mléčných výrobků. Vápník se jako minerální látka účastní fyzické aktivity, spoluodpovídá za přenos nervových vzruchů na svalové vlákno a pokud je ho nedostatek, tělo si jej vezme z kosti. Pokud tedy více sportujeme, potřebujeme i více vápníků ve stravě.

http://ekonomika.idnes.cz/rozhovor-s-vyzivovym-poradcem-pavlem-suchankem-fuv-/ekonomika.aspx?c=A150807_141305_ekonomika_rny 

 

Výživový specialista z IKEM Pavel Suchánek.

Výživový specialista z IKEM Pavel Suchánek.

Zpět na přehled

Kontaktujte nás

Přijďte na první konzultaci

 

Objednávka termínu


Nejste stále rozhodnutí?

Prohlédněte si reference

Přesvědčte se, že naše metody skutečně fungují

Přečtěte si reference přímo od klientů FitBee, kteří spolu s námi dosáhli cílů, které si předsevzali.

Naše reference

Seznamte se s naším týmem

Sehraný tým nutričních terapeutů a specialistů FitBee

 
Nahoru